Festiwal spektakli teatralnych

Karty podstawowe

8-12.02.2017

Czym jest TEATROTEKA?

TEATROTEKA to cykl ekranizacji polskiej młodej dramaturgii wyprodukowanych przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, największą państwową wytwórnię filmową w Polsce we współpracy z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego.

TEATROTEKA to nowy etap w myśleniu o ekranizacjach teatralnych, tak w kontekście artystycznym, jak i realizacyjnym. Ekranizacje tworzone przez młodych, często debiutujących twórców, przy wsparciu technologii i infrastruktury filmowej, pozwalają na realizację ciekawych, nowatorskich utworów.

Ideą projektu jest wykorzystanie potencjału technologii filmowej do ekranizacji najbardziej wartościowych osiągnięć młodej polskiej dramaturgii teatralnej. Sztuki współczesne to teksty napisane często w formie „postdramatycznej”, odmienne w swej stylistyce i konwencji od klasycznego dramatu.

 

teatroteka plan

 

W ciągu ostatnich piętnastu lat zaistniało w Polsce nowe pokolenie autorów piszących dla teatru. Stworzyli oni swój oryginalny język, sposób obrazowania, formę, a także wzbogacili dramat współczesny o problematykę dotyczącą ludzi młodych i o ich sposób postrzegania otaczającej nas rzeczywistości. Młoda polska dramaturgia zasługuje na propagowanie, na zapoznanie z nią szerszego kręgu odbiorców – jest to główny cel projektu.

TEATROTEKA to również przestrzeń dla reżyserów młodego pokolenia, którzy pomimo znaczącego dorobku teatralnego i wykształcenia w tym kierunku, nie mieli dotąd możliwości stworzenia własnego i oryginalnego dzieła audiowizualnego. Projekt realizowany z udziałem specjalistów planu filmowego, skupionych wokół Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, umożliwia im to.

Ekranizacje TEATROTEKI odnoszą sukcesy na międzynarodowych i krajowych festiwalach. Podczas dwóch edycji The Houston International Film Festival utwory Teatroteki zostały wyróżnione m.in. nagrodami Platinum Remi oraz Silver Remi. Wielkim sukcesem świadczącym o zupełnie nowej jakości jaką Teatroteka wnosi we współczesne ekranizacje teatralne jest nagroda Grand Prix XV Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry - Sopot 2015” dla Walizki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego oraz szeregu innych nagród na tym festiwalu dla spektakli TEATROTEKI. W rankingu „Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2014/2015” miesięcznika Teatr, TEATROTEKA i jej spektakle uznane zostały za najważniejsze wydarzenie w swojej dziedzinie w Polsce.

Jury Nagrody im. Stefana Treugutta, ustanowionej przez Polską Sekcję AICT z zamiarem wyróżniania osiągnięć w teatrze telewizji, przyznało w tym roku nagrodę Wawrzyńcowi Kostrzewskiemu za reżyserię Walizki Małgorzaty Sikorskiej–Miszczuk. Jury postanowiło także zwrócić uwagę na inne spektakle powstałe w ramach projektu TEATROTEKA, przyczyniającego się do poszukiwania nowych form teatru telewizji i promocji polskiej młodej dramaturgii oraz umożliwiającego młodym twórcom realizację profesjonalnych spektakli telewizyjnych.

W latach 2013-2016 w ramach cyklu TEATROTEKA powstało 25 oryginalnych realizacji. Cykl TEATROTEKA jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dlaczego festiwal?

TEATROTEKA FEST to pierwsza próba zebrania w jednym miejscu i czasie wszystkich zrealizowanych do tej pory utworów w ramach cyklu TEATROTEKA. Wśród 25 ekranizacji znajdą się spektakle już nagrodzone na innych festiwalach, przedstawienia przyjmowane z dużym uznaniem podczas publicznych prezentacji (m.in. w Instytucie Teatralnym, w którym od trzech lat, raz w miesiącu, odbywają się pokazy) oraz spektakle nowe, dla których nasz festiwal będzie pierwszą okazją na spotkanie z widzem.

Przez pięć dni publiczność TEATROTEKI FEST będzie miała okazję poznawać prace najzdolniejszych młodych dramatopisarzy, reżyserów, operatorów, scenografów oraz cieszących się wielkim uznaniem i popularnością aktorów w, nierzadko, bardzo mocnych, wyrazistych kreacjach. 

Konkursowe pokazy zostaną podzielone na pięć bloków tematycznych: „Prawda – nieprawda" (środa, 08.02), „Rozbijanie mitów" (czwartek, 9.02), „Postdramat – kryzys czy szansa?" (piątek, 10.02), „Historia z przyszłością" (sobota, 11.02), „Nie ma jak w domu!" (niedziela, 12.02). Festiwal zwieńczy uroczyste wręczenie nagród autorom, realizatorom i wykonawcom zwycięskich utworów.

Siedmioosobowe jury składające się z wybitnych przedstawicieli środowisk twórczych – praktyków i teoretyków, ludzi teatru i ludzi filmu – przyzna Grand Prix Festiwalu oraz wskaże zwycięzców w 10 kategoriach (tekst dramatyczny, reżyseria, zdjęcia, scenografia, muzyka oryginalna lub opracowanie muzyczne, montaż, pierwszoplanowa rola kobieca, pierwszoplanowa rola męska, drugoplanowa rola kobieca, drugoplanowa rola męska, Nagroda Rektora Akademii Teatralnej w Warszawie dla absolwenta Wydziału Reżyserii tej uczelni). Tak duża liczba i zróżnicowanie nagród indywidualnych to próba jak najszerszego docenienia twórców z różnych dziedzin – składających się wprawdzie zawsze na całościowy efekt dzieła, ale na swój sposób także autonomicznych, odrębnych. W gronie oceniających znaleźli się: Agnieszka Glińska (reżyserka teatralna i telewizyjna, aktorka), Robert Gliński (reżyser, scenarzysta), Marcin Hycnar (aktor, reżyser teatralny), Grzegorz Kędzierski (operator filmowy), Wojciech Majcherek (krytyk teatralny, redaktor), Włodek Pawlik (kompozytor, pianista) i Janusz Sosnowski (scenograf filmowy).

Najlepszy spektakl wskażą także dziennikarze i krytycy zajmujący się zawodowo tematyką kulturalną oraz festiwalowa publiczność, która głosować będzie przez specjalną zakładkę na stronie www.teatroteka.com.pl. Wśród głosujących rozlosujemy nagrody.

Całość dopełnią spotkania z artystami, rozmowy o młodym polskim dramacie, zmieniającym się języku twórców, ich artystycznych strategiach i inspiracjach innymi gatunkami sztuki. 

Festiwal obecny będzie także na portalu www.e-teatr.pl, www.e-teatr.tv oraz w mediach społecznościowych. Śledźcie nasze relacje na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko zapowiedzi projekcji, zdjęcia i najświeższe wieści, ale także wiele materiałów zza festiwalowych kulis. 

***

Organizatorami TEATROTEKA FEST są: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza. Współorganizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Autorów ZAiKS. Partnerem Festiwalu jest Onet. Festiwal odbędzie się pod honorowym patronatem ZASP - Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru, Filmu, Radia i Telewizji oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Festiwal współfinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekcje festiwalowe odbywać się będą od 8 do 12 lutego w przystosowanym specjalnie do potrzeb festiwalu Teatrze Collegium Nobilium (Warszawa, ul. Miodowa 22/24), Szczegóły w planie projekcji. Wstęp na wszystkie pokazy będzie bezpłatny, a spotkania - otwarte dla widzów. 

Zobaczmy się na widowni, poznajmy wspólnie nowe kadry teatru!

Festiwal TEATROTEKA FEST adresowany jest do osób powyżej 16-tego roku życia.