Jury

Karty podstawowe

Barbara Hanicka

Obroniła dyplom ze scenografii na ASP w Krakowie. W 1984 roku rozpoczęła współpracę z Jerzym Grzegorzewskim, trwającą do śmierci reżysera. Zrealizowała z nim wiele spektakli w teatrze Studio i w Teatrze Narodowym w Warszawie, w Teatrze Starym w Krakowie i Teatrze Polskim we Wrocławiu. Współpracowała także z Zygmuntem Hübnerem, Janem Englertem, Tadeuszem Bradeckim, Mikołajem Grabowskim, Pawłem Łysakiem, Agnieszką Glińską, Grzegorzem Wiśniewskim i Grzegorzem Jarzyną. W ostatnim czasie przygotowała scenografię do spektakli Pawła Miśkiewicza (m.in. „Podróż zimowa” w Teatrze Polskim we Wrocławiu „Idiota” i „Burza” w Teatrze Narodowym, „Podopieczni” w Teatrze Starym w Krakowie), a także Barbary Wysockiej ( m.in. „Moby Dick”, „Eros i Psyche” , „Tosca” w Teatrze Wielkim w Warszawie, „Lucia di Lammermoor” w Bayerische Staatsoper w Monachium, „Don Carlos” w Volksteater w Wiedniu). Zajmuje się również pracą pedagogiczną, prowadzi zajęcia na Wydziale Reżyserii Dramatu krakowskiej AST. Jest autorką powieści dla młodzieży „Ale teatr” wydanej przez WL.

Daria Kopiec

Reżyser filmowy i teatralny. Absolwentka Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie i Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi na Wydziale Operatorskim, specjalizacja: Animacja i Filmowe Efekty Specjalne. Stażystka École Nationale Supérieure des Arts Visuels – La Cambre w Brukselii. Członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Laureatka stypendium naukowego dla członków Koła Młodych Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Gdyni, stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Łodzi, stypendium twórczego z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, konkursu „Modelatornia” oraz stypendium z programu „Młoda Polska”. Uczestniczka programu Berlinale Talents. Laureatka międzynarodowych nagród za filmy animowane: Kosmos, Rzeki, Gucio Zaczarowany. Spektakl Córki Leara zdobył 7 nagród na międzynarodowych festiwalach teatralnych: w Gdańsku (Konkurs SzekspirOFF 2016, Petersburgu (ArtSkirts 2016) Bilbao (ACT - International Short Pieces) Spoleto (European Young Theatre – Festival Dei Due Mondi Spoleto 60) i Pekinie (International Theatre Festival 2017 – World Theatre Education Alliance). Spektakle w jej reżyserii: Bajki Robotów (Teatr Pinokio w Łodzi) i „Zakonnice odchodzą po cichu” (Teatr im. Kochanowskiego w Opolu) zostały nagrodzone Złotymi Maskami. Jej spektakl telewizji „Sprawa Rity G.” zrealizowany w ramach „Teatroteki” zdobył Grand Prix na festiwali Teatroteka Fest 2018.

Michał Komar

Michał Komar (1946), dr nauk hum, autor scenariuszy filmowych, powieści, esejów, współautor rozmów-rzek (m.in. z Władysławem Bartoszewskim, Wojciechem Pszoniakiem, Krzysztofem Kozłowskim i Krzysztofem Piesiewiczem), profesor Collegium Civitas, wiceprzewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Tomasz Raczek

Krytyk filmowy i publicysta, autor programów telewizyjnych i radiowych. Absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, laureat Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego (I stopnia), nagrody PISF i Wiktora. Publikował na łamach „Polityki”, „Rzeczpospolitej”, „Przeglądu Tygodniowego”, „Teatru”, „Kina”, „Cinemy”, „The European”, „Wprost”, „Kina Domowego”. W TVP2 prowadził legendarny program z Zygmuntem Kałużyńskim „Perły z lamusa“ (później „Patrz i sądź“ i „Perły w południe“, w Kino Polska (także z Zygmuntem Kałużyńskim) program „Seans z przymrużeniem kamery“. W Telewizji Polskiej był zastępcą dyrektora II Programu TVP ds. programowych, a także dyrektorem kanału telewizyjnego „nFilmHD“ na platformie cyfrowej „n“. Był kierownikiem literackim teatrów: Komedia w Warszawie, Muzycznego w Gdyni i Rozrywki w Chorzowie oraz Zespołu Filmowego „Oko”. W latach 2012-2013 był redaktorem naczelnym miesięcznika „Film“. Od stycznia 2017 roku jest redaktorem naczelnym miesięcznika „Magazyn Filmowy“ wydawanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich. W 2002 roku założył własne wydawnictwo – Instytut Wydawniczy Latarnik (noszący od 2005 roku imię Zygmunta Kałużyńskiego). Jest autorem książek o tematyce filmowej i telewizyjnej, a także pięciotomowego leksykonu filmowego „Perły kina”.

fot. Agata Schreyner, Archiwum Malta Festival Poznań

Małgorzata Sikorska-Miszczuk

Dramatopisarka, dramaturg. Ukończyła Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych oraz Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim. Jest absolwentką Studium Scenariuszowego PWSFTiT w Łodzi. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji CEC Artslink.
Spektakle na podstawie jej tekstów reżyserowali: Jan Klata, Andrzej Chyra, Paweł Łysak, Marcin Liber, Piotr Kruszczyński, Iwona Siekierzyńska, Natalia Korczakowska, Michał Zadara, Anna Trojanowska, Maria Spiss, Dorota Ignatjew, Nina Guehlstorff, Katharine Noon, Paul Bargetto, Wawrzyniec Kostrzewski, Martyna Majewska, Abraham Vallejo i inni.
Laureatka konkursów: "ulrike” (TR Warszawa 2006),  XIII i XV Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej; Konkursu Metafory Rzeczywistości (2008 r), festiwalu Teatroteka Fest 2017 (Grand Prix i Nagrody Dziennikarzy), nagrody Prix Godot 2017 we Francji, Festiwalu PRiTV "Dwa Teatry – Sopot 2009” (Grand Prix ) oraz Prix Bohemia 2012 (Czechy).

Michał Sobociński

Jeden z najbardziej obiecujących polskich operatorów obrazu młodego pokolenia. W 2017 znalazł się na liście "Variety's Artisans Impact Report" w gronie 69 twórców filmowych z całego świata. Jego nazwisko widnieje również pośród 12 najbardziej obiecujących operatorów obrazu według kultowego magazynu “American Cinematographer”. Urodzony 10 sierpnia 1987 r. w Łodzi. Absolwent Wydziału Operatorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi. Jego etiuda fabularna „Ojciec” nagrodzona została „Brązową Kijanką” w Konkursie Etiud Studenckich oraz Wyróżnieniem Specjalnym Panavision im. D. Samuelsona dla Najlepszej Etiudy Szkolnej Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych „Plus Camerimage” (2007). Członek PSC, laureat nagrody Camerimage 2017 za zdjęcia do filmu „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”.

Na planie zdjęciowym stał za kamerą przy ponad trzydziestu projektach fabularnych, serialach i filmach dokumentalnych w Polsce i za granicą, współtworząc takie projekty jak: „Bogowie”, „Miasto 44”, „Carte Blanche”, „Pod mocnym Aniołem”, „Drogówka”, „Papusza”, „Miłość”, „1920 Bitwa Warszawska”, „Wenecja”, „Wataha”, „Bez tajemnic”, czy brytyjsko-francuskiej produkcji „The Tunnel”.

Jest autorem zdjęć do filmów: „Konwój”, „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”, “Miłość jest wszystkim”, “Belfer 2”, „Belle epoque”, „Warsaw by night”, „Kamczatka”, „Prawo Agaty”. Za zdjęcia do filmu „Kamczatka” otrzymał nagrodę im. Andrzeja Munka:  „za poruszające przełożenie uczuć bohaterów na język obrazów. Za umiejętność postawienia kamery w miejscach, które otwierają nam drogę do ich wewnętrznego świata. A także za wydobycie ciemności z losu głównego bohatera i uczynienie jej wizualnym bohaterem filmu.” Pochodzi z rodziny wybitnych operatorów – jest wnukiem Witolda Sobocińskiego, synem Piotra Sobocińskiego i bratem Piotra Sobocińskiego Jr. 

Borys Szyc

Borys Szyc, aktor filmowy i teatralny. Urodził się 4 września 1978 roku w Łodzi. W 2001 roku ukończył Akademię Teatralną w Warszawie. W tym samym roku tytułową rolą w "Płatonowie” w reżyserii Agnieszki Glińskiej, za którą otrzymał nagrodę na XIX Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi, dostał angaż w warszawskim Teatrze Współczesnym, z którym współpracuje do dziś. Na deskach Teatru Współczesnego można go aktualnie zobaczyć w tytułowej roli w  “Hamlecie" oraz w roli psa-człowieka w sztuce „Psie serce” na podstawie powieści Michaiła Bułhakowa. W swoim dorobku ma udział między innymi w produkcjach: “Symetria” (reż. K.Niewolski), “Vinci” (reż. J.Machulski), “Testosteron” (reż. A.Saramonowicz, T.Konecki), “Lejdis” (reż. T.Konecki), “Wojna polsko-ruska” (reż. X.Żuławski), “Handlarz cudów” (reż. J.Szkoda, B.Pawica), “Śluby panieńskie” (reż. F.Bajon), “Kret” (reż. R.Lewandowski), “Serce serduszko” (reż. J.J.Kolski), „Pokot” (reż. A.Holland), „Kantor” (reż. J.Hryniak), „Sztuka kochania” (reż. M.Sadowska), „Listy do M.3” (reż.T.Konecki), „Zimna wojna” (reż. P.Pawlikowski) czy w międzynarodowych produkcjach jak “Persona non grata” (reż. Cellin Gluck) i serialu „World on Fire” realizowanym na zlecenie telewizji BBC. W 2018 r. zagrał tytułową rolę w filmie Michała Rosy „Piłsudski”. Wielokrotnie nagradzany między innymi: w 2011 r. nagrodą dla najlepszego aktora na Festiwalu Filmowym w Montrealu, w 2010 r. Polską Nagrodą Filmową “Orzeł” za najlepszą główną rolę męską czy w 2009 r. nagrodą za pierwszoplanową rolę męską na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Prywatnie tata nastoletniej Soni. Miłośnik jazdy konnej i żeglarstwa. Pomysłodawca i współzałożyciel serwisu thmuba.com – platformy internetowej, na której w wersji LIVE dostępne są spektakle, koncerty oraz przedstawienia baletowe (TheMuBa – Theatre music balet).