Jury

Karty podstawowe

Roman Gutek

Studiował  na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego i w Instytucie Sztuki PAN (seminarium z antropologii kina prowadzone przez prof. Aleksandra Jackiewicza).
W 1985 roku stworzył Warszawski Festiwal Filmowy.  
Założyciel i współwłaściciel prywatnej firmy Gutek Film (istnieje od 1994) zajmującej się dystrybucją kina autorskiego.
Twórca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty (2001) oraz American Film Festiwal (2010 rok), które odbywają się we Wrocławiu.
Członek Europejskiej Akademii Filmowej.

Wawrzyniec Kostrzewski

Reżyser teatralny i filmowy. Absolwent Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Ukończył studia na Wydziale Polonistyki UW (specjalizacje: literaturoznawcza i animacja kultury) oraz szkołę filmową AFiT. Studiował także filozofię.
Autor pierwszego w historii Akademii Teatralnej dyplomu filmowego wg sztuki "DNA” D. Kelly’ego. Współpracował z Akademią Teatralną w Malmo, z Moomsteatern w Szwecji, był także asystentem Roberta Wilsona. Reżyserował m.in. w Teatrze Polskim w Warszawie, Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, Teatrze im. Modrzejewskiej w Legnicy,  warszawskim Teatrze Dramatycznym.
Współpracuje z Teatrem Polskiego Radia. Laureat Grand Prix I edycji festiwalu Teatroteka Fest, Grand Prix na XV Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie oraz nagrody za najlepszą reżyserię na XVII Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie. Jest także laureatem prestiżowej nagrody im. Stefana Treugutta za wybitne osiągnięcia w Teatrze Telewizji, przyznawanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Krytyków AICT.

Małgorzata Semil

Absolwentka wydziału anglistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1966 roku pracuje wmiesięczniku Dialog, w latach 1995 - 2005 kierownik literacki w warszawskim Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hűbnera. Ma w dorobku przekłady ponad 100 sztuk pisarzy angielskich, amerykańskich, australijskich, irlandzkich, kanadyjskich, nowozelandzkich i afrykańskich, między innymi Edwarda Albee’ego (Trzy kobiety,) Neila Labute’a (Kształt rzeczy), Doris Lessing (Na początku był dom), Briana Friela (Tańce w Ballybeg), Christophera Hamptona (Opowieści Hollywoodu), Martina McDonagha (Kaleka z Inishmaan), Willy’ego Russella (Shirley Valentine), Judith Thompson (Lew na ulicy). Jest członkiem rady redakcyjnej amerykańskiego kwartalnika THEATREFORUM. Podczas czterech ostatnich edycji  Biennale "New Plays From Europe" w Wiesbaden prowadziła forum dramatopisarzy. Jest przewodniczącą Sekcji Autorów Dzieł Dramatycznych ZAiKS-u.

fot. Agata Schreyner, Archiwum Malta Festival Poznań

Małgorzata Sikorska-Miszczuk

Dramatopisarka, dramaturg. Ukończyła Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych oraz Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim. Jest absolwentką Studium Scenariuszowego PWSFTiT w Łodzi. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji CEC Artslink.
Spektakle na podstawie jej tekstów reżyserowali: Jan Klata, Andrzej Chyra, Paweł Łysak, Marcin Liber, Piotr Kruszczyński, Iwona Siekierzyńska, Natalia Korczakowska, Michał Zadara, Anna Trojanowska, Maria Spiss, Dorota Ignatjew, Nina Guehlstorff, Katharine Noon, Paul Bargetto, Wawrzyniec Kostrzewski, Martyna Majewska, Abraham Vallejo i inni.
Laureatka konkursów: "ulrike” (TR Warszawa 2006),  XIII i XV Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej; Konkursu Metafory Rzeczywistości (2008 r), festiwalu Teatroteka Fest 2017 (Grand Prix i Nagrody Dziennikarzy), nagrody Prix Godot 2017 we Francji, Festiwalu PRiTV "Dwa Teatry – Sopot 2009” (Grand Prix ) oraz Prix Bohemia 2012 (Czechy).

fot. Aneta Caban 

Danuta Stenka

Niepowtarzalna aktorka teatralna i filmowa. Na deskach teatru zadebiutowała w 1982 r. Od 1984 przez cztery kolejne lata występowała na scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie, gdzie zagrała po raz pierwszy w Teatrze Telewizji.Następnie, w 1988 r. przeniosła się do Teatru Nowego w Poznaniu, gdzie zaczęła się jej długoletnia współpraca z Izabellą Cywińską. W 1991 r. została aktorką Teatru Dramatycznego w Warszawie, następnie Teatru Rozmaitości (TR), a od 2003 niezmiennie można ją oglądać na deskach Teatru Narodowego w Warszawie. Występuje gościnnie w spektaklach u takich reżyserów jak: Grzegorz Jarzyna (TR Warszawa), czy Krzysztof Warlikowski (Nowy Teatr). Wspólpracuje również z krakowskim Teatrem Łaźnia Nowa gdzie można ją oglądać w spektaklu "Koncert Życzeń" w reżyserii Yany Ross.
Danuta Stenka jest kilkukrotną laureatką polskich nagród filmowych: "Orła" (2003 r.) za najlepszą główną rolę kobiecą, "Złotej Kaczki" (2003 r.) dla najlepszej polskiej aktorki za film "Chopin. Pragnienie miłości" oraz "Orła" (2008 r.) za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą w filmie "Katyń".  W 2009 r. otrzymała "Grand OFF" dla najlepszej aktorki za krótkometrażowy film "Janek" w reż. Piotra J. Lewandowskiego.
W jej posiadaniu jest również Nagroda Specjalna PASZPORT POLITYKI w dziedzinie teatru za rolę wdowy Bradshaw w spektaklu "Zwycięstwo".
W roku 2014 została wybrana najlepszą aktorką 7. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Boska Komedia" w Krakowie. Statuetka ufundowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego powędrowały do rąk Danuty Stenki za spektakl TR Warszawa "Druga Kobieta" w reż. Grzegorza Jarzyny. W 2014 r. podjęła się także monodramu "Koncert życzeń" w reż. Yany Ross. Za te rolę zdobyła w roku 2015 Nagrodę Magnolii - Nagrodę Miasta Szczecina "za rozszerzenie przestrzeni dramatu człowieka" w ramach Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT

Michał Walkiewicz

Dziennikarz filmowy, redaktor naczelny portalu Filmweb.pl. Absolwent poznańskiego UAM, dwukrotny laureat Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Nagrody im. Krzysztofa Mętraka. Współautor prac zbiorowych i książek o grach wideo oraz filmach. Publikował m.in. w "Filmie”, "Kinie”, "Machinie”, "Playboyu”, "Maximie”, "Czasie Kultury” oraz "Tygodniku Powszechnym”. Obecnie współpracuje z portalami Dwutygodnik.com, Newonce.net oraz miesięcznikiem "PSX Extreme”.

Kalina Zalewska

Absolwentka Wiedzy o Teatrze warszawskiej PWST. Autorka recenzji, szkiców o teatrze i pracy historycznej "Kultura stanu wojennego na przykładzie likwidowanych związków twórczych" (w: Droga do Niepodległości. Solidarność 1980-2005). Publikowała w "Gońcu Teatralnym", "Twórczości", "Dialogu", "Teatrze" i na portalu teatralny.pl. Od 2009 roku zastępczyni redaktora naczelnego miesięcznika "Teatr", członkini kapituły Nagród im. Swinarskiego i Zelwerowicza, przyznawanych przez pismo. Kilkukrotna selekcjonerka Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Jurorka festiwali teatralnych, m.in. Festiwalu Szekspirowskiego w Trójmieście (2010), "Pierwszy Kontakt" w Toruniu (2015) i Międzynarodowego Festiwalu "Teatralna Karuzela"(2017).